а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атаман

мн. атамани
Вид збор: Именка, машки род
старешина, водач на козаците
Турски: ataman
Примери:
Атаманите на руските козаци тврдат дека како помош во Јужна Осетија може да испратат до петнаесет илјади војници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи