а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атакува

атакуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, врша атака.
Англиски: attack
Примери:
Сега е време да се атакува, а не да се седи и да се молчи.
Изведенки
атакување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи