а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атака

мн. атаки
Вид збор: Именка, женски род
1. вооружен напад
Англиски: attack Албански: sulm
Употреба: Воен термин , Ретко
Примери:
Атаките врз селото не престануваа.
2. Напад врз некого (со зборови).
Англиски: attack Албански: sulm
Употреба: Ретко
Примери:
Тоа беше остра атака против Шапкарев.
Ваквиот став не е ништо друго, туку дрска атака врз нас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи