а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

атавизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Случај кога кај некои живи суштества се јавуваат некои особини наследени од многу далечни предци.
Англиски: atavism
Употреба: Биологија
Изведенки
атавистички прид.
атавистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи