а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ас

мн. асови
Вид збор: Именка, машки род
1. Во картите за играње - единица, најсилна карта.
Англиски: ace
Примери:
Скриен ас во ракавот.
2. Првак, победник на некој натпревар, првенец во нешто.
Англиски: ace
Примери:
Ас во спортот.
3. Во тенисот - поен постигнат со сервисот.
Англиски: ace
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи