а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асфалт

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид црна смола добиена како производ од нафта.
Англиски: asphalt Албански: asfalt
Употреба: Хемија
Примери:
Тие произведуваат асфалт во големи количини.
2. Горниот слој на пат или улица, покриени со асфалт.
Англиски: asphalt Албански: asfalt
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Меѓу високите палати мирисаше на растопен асфалт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи