а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асфалтира

асфалтираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Обложи, обложува со слој од асфалт.
Англиски: asphalt
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Работниците за неколку дена ја асфалтираа улицата.
Изведенки
асфалтирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи