а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асфалтен

асфалтниот
Вид збор: Придавка
Што е од асфалт, што се однесува на асфалт.
Англиски: asphaltic
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Асфалтен пат.
Асфалтна облога.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи