а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асура

мн. асури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47841
рогозина
Англиски: straw mat Турски: hasır
Употреба: Архаизам
Примери:
За пакување се користат слама, струганица или мов, заврзани во асури.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК