а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астрофизика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од астрономијата што се занимава со структурата и физичките својства на ѕвездите и вселената.
Англиски: astrophysics
Употреба: Физика
Примери:
Тој студира астрофизика.
Изведенки
1. астрофизичар м.
мн. астрофизичари
Пример: астрофизичарите на НАСА
2. астрофизички прид.
астрофизичкиот
Пример: астрофизичка појава астрофизички систем
FlexiMac
 менување на македонски глаголи