а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астроном

мн. астрономи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со астрономија.
Англиски: astronomer
Употреба: Астрономија
Примери:
Астрономите открија црни дупки поголеми од Сонцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи