а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астронаут

мн. астронаути
Вид збор: Именка, машки род
вселенски пилот
Англиски: astronaut
Примери:
Американските астронаути стапнаа на Месечината.
Изведенки
астронаутски прид.
астронаутскиот
Пример: астронаутска облека
FlexiMac
 менување на македонски глаголи