а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астрален

астралниот
Вид збор: Придавка
1. Ѕвезден, што потекнува од ѕвезда.
Англиски: astral
Примери:
Астрален објект.
2. Што личи на ѕвезда.
Англиски: astral
Примери:
Астрален облик.
Астрална форма.
3. Што е со надземски особини.
Англиски: astral
Примери:
Астрална убавина.
Астрално суштество.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи