а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астраган

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Скапоцено јагнешко кадраво крзно со црна или темнокафеава боја.
Турски: astragan
Примери:
Шубара од астраган.
Изведенки
астрагански прид.
астраганскиот
Пример: астраганска бунда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи