а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астматичен

астматичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21671
Што има астма, што боледува од астма, што потекнува од астма.
Англиски: asthmatic
Употреба: Медицина
Примери:
Астматично кашлање.
Астматично дишење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК