а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астматичар

мн. астматичари
Вид збор: Именка, машки род
Човек болен од астма.
Англиски: asthmatic
Употреба: Медицина
Примери:
тежок астматичар
Пливањето им помага на астматичарите.
Изведенки
астматичарка ж.
мн. астматичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК