а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астероид

мн. астероиди
Вид збор: Именка, машки род
Астероидите се небесни тела од нашиот Сончев систем кои кружат околу Сонцето.
Англиски: asteroid
Употреба: Астрономија
Примери:
Астероидите се остатоци од материјалот од кој се создал Сончевиот систем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи