а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астатин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
радиоактивен неметален елемент
Латински: (At) Англиски: astatine
Употреба: Хемија
Примери:
Вредноста за астатинот кај пченицата и пченката е пониска отколку вредностите на стандардот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи