а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астар

мн. астари
Вид збор: Именка, машки род
1. Постава или ткаенина за постава.
Англиски: lining Турски: astar Албански: astar
2. Конструкција за покрив.
Англиски: roof truss Албански: demet çati
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи