а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

астал

мн. астали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32490
маса
Англиски: table
Употреба: Разговорно
Примери:
Асталот беше преполн со најразличи јадења.
Изведенки
1. асталче ср.
мн. асталчиња
дем.
2. асталски прид.
асталскиот
Пример: асталски чаршаф
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК