а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аспра

мн. аспри
Вид збор: Именка, женски род
ситна сребрена пара (монета)
Англиски: farthing
Употреба: Историја
Изрази
Црвена аспра не гине - ситните, малите луѓе ќе се одржат.
Изведенки
асприца ж.
мн. асприци
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи