а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аспирира

аспирираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
(Се) стреми, (се) обидува да постигне.
Англиски: aspire
Примери:
Аспирира кон местото на директор.
Изведенки
аспирирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи