а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аспирин

мн. аспирини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22273
Фабричко име за ацетилсалицилна киселина којашто се користи за намалување на зголемена телесна температура и на болки.
Англиски: aspirin
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК