а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аспирација

мн. аспирации
Вид збор: Именка, женски род
Желба, стремеж кон нешто.
Англиски: aspiration
Примери:
Аспирација за успех.
Политички аспирации.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи