а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аспирант

мн. аспиранти
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што се стреми кон нешто, што сака да постигне нешто.
Англиски: aspirant Албански: aspirues
Примери:
Ќе се најде и евентуален аспирант на оваа фотелја.
2. Кандидат за одредена позиција.
Англиски: candidate Албански: kandidat
Примери:
Се јавија многу аспиранти за тоа место.
Изведенки
1. аспирантка ж.
мн. аспирантки
2. аспиранстски прид.
аспирантскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи