а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аспида

мн. аспиди
Вид збор: Именка, женски род
Вид отровна змија.
Латински: Vipera aspis Англиски: aspic viper
Употреба: Зоологија
Примери:
Во женскиот свет, една од најтешките навреди е за некоја жена да се каже дека е аспида.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи