а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асоцијативен

асоцијативниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на асоцијација; што здружува, што обединува.
Англиски: associative
Примери:
асоцијативно размислување
Изведенки
1. асоцијативно прил.
Пример: Заклучуваше асоцијативно.
2. асоцијативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи