а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асоцијален

асоцијалниот
Вид збор: Придавка
Што не е вклучен во општеството, незаинтересиран за општествениот живот и неговите норми; недружељубив.
Англиски: antisocial
Изведенки
асоцијалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи