а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асоцира

асоцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Поврзе, поврзува во свеста една појава со друга, предизвика, предизвикува асоцијација на нешто.
Англиски: associate Албански: asocon, ndrlidhet
Примери:
Жолтата боја асоцира на нешто несакано, а виолетовата асоцира на таинственост.
Овие стихови асоцираат на народната поезија.
Советот ги асоцира двете здруженија во сојуз.
Изведенки
асоцирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи