а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асортиман

мн. асортимани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19482
Избор на разни видови трговска стока.
Англиски: assortment Албански: asortiment
Употреба: Економија
Примери:
По продавниците можеше да се најде голем асортиман на производи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК