а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асонанција

мн. асонанции
Вид збор: Именка, женски род
Повторување на исти самогласки во еден стих.
Англиски: assonance
Употреба: Литература
Примери:
Авторот се служи со стилски средства што ја оркестрираат поезијата со мелодичност и ритмичност меѓу кои најзастапени се метафората, алитерацијата, асонанцијата, метонимијата и др.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи