а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асолен

асолни
Вид збор: Придавка
добар, вреден, корисен
Англиски: diligent, useful Турски: asil
Употреба: Разговорно
Примери:
Зетот се погоди асолен човек.
Кај нас од 1994 година немаме асолен попис на населението.
Изведенки
асолно прил.
Пример: Ако правиш, направи го асолно!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи