а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асли

Вид збор: Придавка
вистински, прав
Англиски: real Турски: asılı
Употреба: Разговорно
Примери:
Се покажа асли човек.
Изведенки
асли прил.
сосема, потполно, баш, навистина
Пример: Испадна асли како што кажа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи