а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аски-код

аски-кодот
Вид збор: Именка, машки род
Внатрешен код во кој се претставени информациите во компјутерот (American Standard Code for Information Interchange).
Англиски: ASCII Албански: ASCII-kod
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи