а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аскет

мн. аскети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20768
Човек што се откажува од сетилните задоволства и се стреми кон морална и духовна чистота.
Англиски: ascetic
Употреба: Филозофија
Изведенки
1. аскетка ж.
мн. аскетки
2. аскетски прид.
аскетскиот
Пример: аскетски живот