а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аскер

мн. аскери
Вид збор: Именка, машки род
1. Отоманска војска.
Англиски: army Турски: asker Албански: ushtri
Употреба: Архаизам
Примери:
Голем аскер мина низ селото и зад себе пустош остави.
Селата се наполнија со аскер.
2. војник
Англиски: soldier Турски: asker Албански: ushtar
Употреба: Архаизам
Примери:
Тој беше аскер две години.
Изведенки
аскерски прид.
аскерскиот
Пример: Аскерски живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи