а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аскеза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Строг, повлечен, доблестен и едноставен живот.
Англиски: asceticism
Употреба: Филозофија
Примери:
Живее во аскеза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи