а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асистира

асистираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Извршува работа на асистент.
Англиски: assist Албански: asistoj
Употреба: Образование
Примери:
Две помлади колешки му асистираа на професорот при операцијата.
2. Помага во извршувањето на некаква дејност.
Англиски: assist Албански: ndihmoj
Примери:
Студентите асистираа во процесот на производството.
Изведенки
асистирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи