а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асистент

мн. асистенти
Вид збор: Именка, машки род
1. Почетно наставно и научно звање на универзитет или во научна институција.
Англиски: assistant Албански: asistent
Употреба: Образование
Примери:
Тој е асистент на Филолошкиот факултет.
2. Лице што помага во стручната работа, најчесто на универзитетски професор, на лекар, режисер и др.
Англиски: assistant Албански: asistent
Примери:
Забарот и асистентот работеа истовремено.
Изведенки
1. асистентка ж.
мн. асистентки
2. асистентски прид.
асистентскиот
Пример: асистентски стаж
3. асистенција ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи