а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асинхрон

асинхрони
Вид збор: Придавка
Што не е истовремен, не е во такт со другите, што не е со иста брзина.
Англиски: asynchronous
Примери:
асинхрон пренос на податоци во компјутерски систем
FlexiMac
 менување на македонски глаголи