а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асимилатор

мн. асимилатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што врши асимилација.
Примери:
Свесен бев што ме очекува, иако бев млад, желбата да им се спротивставам на асимилаторите, беше поголема од сѐ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи