а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

асемблер

мн. асемблери
Вид збор: Именка, машки род
Машинско-ориентиран јазик за програмирање на компјутери.
Англиски: assembler Албански: asembler
Употреба: Информатика
Изведенки
асемблерски прид.
асемблерскиот
Пример: асемблерски јазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи