а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ар

мн. ари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7012
1. Мера за површина, 100 м2.
Примери:
Дедо ми имаше бавча од 25 ари.
2. Просторија за коњи и говеда, обор, штала.
Англиски: stable
Примери:
Ги поведе коњите кон арот.
Изведенки
арски прид.
арскиот
Пример: арско ѓубре