а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арч

мн. арчови
Вид збор: Именка, машки род
издаток, потрошени пари, трошење, трошок, расход
Англиски: expense Турски: harc
Примери:
Нека бидат налет арчовите што ќе ги сносиме, ами и срамот е голем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи