а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архиѓакон

мн архиѓакони
Вид збор: Именка, машки род
1. Повисоко звање за ѓакон, прв ѓакон.
Албански: dijeni
Употреба: Црковен термин
2. Кај католиците: застапник, советник на бискупот.
Албански: peshkopat
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи