а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архитип

мн. архитипови
Вид збор: Именка, машки род
1. Типичен пример.
Англиски: archetype Албански: tipik
2. прототип
Англиски: prototype Албански: prototip
Изведенки
архитипски прид.
архитипскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи