а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архитект

мн. архитекти
Вид збор: Именка, машки род
специјалист по архитектура
Англиски: architect
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Архитектите велат дека во повеќе наврати апелирале да престане идејата за барокна фасада на трговскиот центар, но сите нивни обиди завршувале без успех.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи