а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архитектура

архитектурата
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука за проектирање, изградба и уметничко обликување на градежни објекти.
Англиски: architecture Албански: arkitekturë
Употреба: Архитектура и градба
2. Стил на градба.
Англиски: architecture Албански: arkitekturë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Македонска архитектура.
Римска архитектура.
Старогрчка архитектура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи