а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архитектоника

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Вештина за складно комбинирање на деловите при градење; наука за градењето.
Англиски: architecture Албански: arkitektura
Употреба: Архитектура и градба
2. Вештина на сложување на делови во хармонична целина.
Англиски: architecture Албански: arkitekturë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Архитектоника на романот.
Изведенки
архитектонски прид.
архитектонскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи