а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архимандрит

мн. архимандрити
Вид збор: Именка, машки род
Највисок чин во монашкиот ред, старешина на монасите во манастирите.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Архимандритите си ги чекаат епархиите.
Изведенки
архимандритски прид.
архимандритскиот
Пример: архимандритски чин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи